in English  Suomeksi

SFP Transceiverit

Optiset Transceiverit (SFP, SFP+, XFP, X2, QSFP, QSFP+, QSFP28, CFP, CFP2 ja CFP4) muuttavat sähköisen signaalin optiseksi. Nykyään yleisin moduulityyppi on SFP+, joka toimii 10 Gbit/s nopeudella. Valikoimastamme löydät Transceiverit lähes kaikkiin käyttöympäristöihin ja verkkosovelluksiin. Tuotevarastomme on laaja ja toimitusaikamme nopea, toimitamme laitteen suoraan varastosta jopa saman päivän aikana. Kaikki tuotteemme täyttävät SFP MSA -standardin vaatimukset. Transceivereita voidaan käyttää -40 asteen ja 85 asteen välisissä lämpötiloissa.

Tuotteemme soveltuvat Ethernet, Fibre Channel ja PON -yhteyksiin jopa 100 Gbit/s nopeudella. Transceivereitä (SFP, SFP+, XFP, X2, QSFP, QSFP+, QSFP28, CFP, CFP2 ja CFP4) valmistetaan konesalien ja rakennusten sisäisten yhteyksien käyttöön sekä pidemmille matkoille, jopa maiden välisiin yhteyksiin. Moduulit toimivat moitteettomasti suurissakin nopeuksissa ja lämpötilan vaihteluissa ja valokuituyhteys on häiriötön.

Transceiver tyypit - SFP, SFP+, XFP, X2, QSFP, QSFP+, QSFP28, CFP, CFP2, CFP4 ja RJ-45 GLC-T

SFP on vanha yleisnimitys monelle eri laitekannalle: SFP Transceiverit toimii 100 Mbit/s – 4 Gbit/s nopeudella, samoin kuin GBIC, joka on SFP:n edeltäjä. SFP tulee sanoista: Small Form Pluggable. GBIC on nykyään poistunut käytöstä, mutta on edelleen käytössä joissain vanhoissa ratkaisuissa. Tämän hetken suosituinta Transceiver mallia SFP+ moduulia vastaavat mallit XFP, Xenpak ja X2 ovat myös poistumassa käytöstä. Transceiverien eli plugareiden teknologia ja nopeus kehittyvät koko ajan, samaa tahtia pienenee myös moduulien koko. QSFP-moduuleita käytetään 40 Gbit/s yhteyksissä. CFP, CFP2 ja CFP4 -moduuleita käytetään 100 Gbit/s yhteyksissä. Optisten transceivereiden lisäksi on olemassa myös kupari SFP moduuleita, jotka kytketään standardilla RJ-45 kaapelilla. Kupari SFP (GLC-T) moduulit tukevat 10/100/1000Mbit/s nopeuksia.

Fibre Channel

Levyjärjestelmien väliseen tiedonsiirtoon käytetään Fibre Channel -liikennettä, joka toimii yleensä nopeuksilla 8 Gbit/s tai 16 Gbit/s. Fiber Channel on optimoitu nimeen omaan levyjärjestelmien väliseen tiedonsiirtoon ja on eri tavalla koodattu kuin Ethernet-tiedonsiirto, joka toimii 1 Gbit/s, 10 Gbit/s ja 100 Gbit/s nopeuksilla. Fyysisesti sama SFP-Transceiver toimii molemmissa järjestelmissä, sekä 8 Gbit/s että 10 Gbit/s nopeuksilla – laite koodataan käyttötarkoituksen mukaan. 16 Gbit/s Fibre Channel yleistyy kovaa vauhtia ja on tällä hetkellä markkinoiden ykköstuote.

SFP Transceiverit monimuoto- ja yksimuotokuiduille

Transceivereita (SFP, SFP+, XFP, X2, QSFP, QSFP+, QSFP28, CFP, CFP2 ja CFP4) on monimuoto- sekä yksimuotokuiduille. Rakennuksen sisäisessä tiedonsiirrossa käytetään yksimuoto- ja monimuotokuituja. Operaattorit ja palveluntarjoajat rakentavat ulkoiset verkot yksimuotokuidulla. Yksimuotokuidun ydin on 9 um ja monimuotokuidun 50 um tai 62.5 um. Yksimuotokuitu vaimenee vähemmän ja mahdollistaa näin pidemmät yhteydet. Monimuotokuidun Transceiverista käytetään yleensä nimitystä SX (1 Gbit/s) tai SR (10 Gbit/s). Yksimuoto-Transceivereissa valikoima on laajempi, aina 10km (LX/LR) mallista 120km (EZX) malliin.

sfp transceiverit

Pitkänmatkan CWDM ja DWDM -Transceiverit

Palveluntarjoajat käyttävät myös pitkänmatkan CWDM ja DWDM -Transceivermalleja. Nämä Transceiverit on tehty yksimuotokuidulle ja ne käyttävät hyväkseen useita ’kanavia’ – yhdelle valokuituyhteydelle ajetaan montaa eri aallonpituutta, jolloin yhdelle kuituparille saadaan jopa 80 yhteyttä.

CWDM ja DWDM -Transceiverien tuotekoodi rakentuu tuotteissamme seuraavasti: esim. AB-GLC-C47-D-C tarkoittaa 1Gbit mallia ja 1470 nm aallonpituutta, D merkitsee Digital Diagnostic Monitoring -termiä ja C tarkoittaa Cisco-yhteensopivaa.

40Gbit QSFP+ ja 100Gbit CFP, CFP2 ja CFP4 -Transceiverit

40 Gbit/s yhteyksiin käytetään QSFP+ moduuleita, jotka ovat kehittyneempi versio QSFP-moduuleista. QSFP+ moduuleita on olemassa eri kuitutyypeille ja etäisyyksille. Yleisimmät tyypit ovat QSFP-40G-SR4, QSFP-40G-LR4. Näiden iso ero on siinä, että SR4 käyttää MPO-liitintä ja monimuotokuitua sekä neljää kuituparia, kun taas LR4 käyttää yksimuotokuitua 1310nm ja yhtä kuituparia tiedonsiirtoon. QSFP+ 40G yhtyeys on myös mahdollista jakaa neljäksi 10Gbit SFP+ yhteydeksi QSFP-4X10G Breakout-kaapelilla, joita on kupari DAC sekä kuitu AOC.

100Gbit/s yhteyksiin käytetään QSFP28, CFP, CFP2 ja CFP4 -moduuleita. Näistä uusin on QSFP28, joka on korvaamassa CFP-moduuleita. QSFP28 on pienikokoisin ja tuottaa vähemmän lämpöä, sekä on hinnaltaan edullisempi kuin aikaisemmat CFP-moduulit.

Etkö löytänyt haluamaasi tuotetta?

Ota meihin yhteyttä niin avustamme tuotevalinnoissa.